Subjektivní recenze hlavně metalových alb

VX: První kontakt - Vítej doma

20. srpna 2012 v 16:17 |  Hardcore, metalcore, screamo
První kontakt je prý tříčlenná kapela, kde zpívá bývalý raper S-Kore. Jelikož ostatní členy nikdo nikdy neviděl, někteří lidé Štěpána podezírají z toho, že si je vymyslel a je ve skupině sám, a to i přesto, že je někdy zmiňuje ("Náš kytarista říká, že hip-hop neposloucháme, ani když je dobrej", "Zatím nemáme bubeníka...")

S-Core začínal jako raper. Vydal postupně Love story EP, Musíme pokračovat, Možná už zítra ráno, Dopisy z Waldheimu a Zapomeň na všechno. Na nich se postupně posouval od rapu k tvrdší a kytarovější hudbě. Zpíval o své závislosti na rivotrilu, mrtvé přítelkyni, pobodaném kamarádovi, o spoustě kurev, vlastnenectví a také politice. Pořád vyhrožoval, že skončí, a nakonec to opravdu udělal.


A založil První kontakt. Vadilo mu, že se jméno S-Core stává slavným a zároveň chtěl více experimentovat, bez zodpovědnosti vůči předchozí značce. S Prvním kontaktem vydal dlouhé koncepční album Den, kdy se spojily dvě cesty o vojákovi Viktorovi. Nahrál ho, jako všechny ostatní alba, ve svém domácím studiu - nabídky jiných studií S-Kore odmítá, stejně jako odmítá rádia a jako prý odmítl i Óčko. Na albu ubylo rapu, a naopak přibylo metalové screamování. Texty už nebyly tak jednoduché a přímočaré, ale Donie (Štěpánova přezdívka v Prvním kontaktu) začal používat více metafor a jinotajů, které se dají vyložit různě.

Nějakou dobu se nic nedělo a teď Štěpánova kapela vydala nové EP s názvem Vítej doma, obsahující šest tracků a jeden skrytý navíc.

Už úvodní Vítej doma dobře ukazuje, jaké celé album bude, ale rozhodně bych ji neoznačoval za jednu z nejlepších. Zaujaly mě na ní spíš klidné pasáže.

V tracku Píseň smutného nekrofila Štěpán křičí: "Takže každej, kdo někdy šukal mrtvolu, ať dá ruce nahoru!". Jinak obsahuje hrozně chytlavý popěvek zakončený perfektním screamem: "A čas šel dál a ty si začala tát, v mým sklepě, kde ležíme už navždy, jen ty a JÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!". Do slok Donie občasně growluje a ve druhé minutě je kousek perfektně zascreamovaný.

Kousek písně Kassandřin komplex vypustil frontman Prvního kontaktu na internet už dávno před vydáním celého alba. Tenkrát se jmenoval Rozbil jsem xicht Kassandře, říkala něco o tom, že dostane po hubě. Je zase plný dobrého screamování. Jenom je škoda, že z něj Štěpán nakonec odstranil úvodní: "You are listening generic beat by some fucking no name producent repeating this fucking name all fucking songs".

Ukázka singlu Tvoje přítelkyně říkala, že na základní škole mají nová plastová okna, děvka byla taky venku dřív, a pár dní před vydáním ke kompletnímu songu vyšlo lyrics video. Textově je to nejjasnější a nejjednoznačnější píseň celého EP - nikdo nepochybuje, o čem je. Něco jako Barová za časů S-koreho. Co se týče dlouhého názvu, Štěpán, který se pohybuje ve stavebnictví (Hodinovej hotel: "Citím se výborně, jsem schopnej prorazit zeď, půjdu to zkusit, PD 44 dostane pěst..."), k tomu na facebooku napsal: "je to trend ve stavebnictví, žejo.. všechno izolovat.. logický, tady ty základní školy, co tu postavili, to je hrozný. Zejména zš. Sušilova. Tam před revitalizací museli mít takový tepelný ztráty a zimu ve třídách, až z toho srdce bolí. Jen blba napadne to tak vykrojit, tu budovu...".

V píseň s perfektním názvem IDDQD, což je slavný cheat na nesmrtelnost ze hry Doom, Donie hodně growluje. Myslím, že na téhle technice zpěvu by frontman ještě mohl zapracovat, přesto výborný song.

Na songu Veselá písnička se mi nejvíce líbí party, kde hraje akustická kytara. Refrén je totiž jaksi nečitelný a elektrika v něm působí jako velice nepříjemná kulisa. Napřímo řeknu, že by tam mohl složit něco lepšího. Při growlování "dnííí" mu tam navíc rušivě přeskočil hlas.

A skrytý track Generace: Hajzli, který začne v 6:23 (na kdy má prý S-Kore nastavený budík) Veselé písničky, je pro mě nejlepším trackem na albu. Začíná hrozně chytlavým něžným zpěvem, který pomalu přitvrzuje. Následuje super refrén a pak Štěpán říká: "Ty pyčo kam se u nás poděl technickej rap ty vole? Teďka napoprvé, první take, jedem" a začne poprvé na celém EP pořádně rapovat. Pak příchází další refrén, hudba přestává hrát a album končí jen Štěpánovým zpěvem.

Celé album sice prošlo masteringem, ale zvuk se mi pořád nezdá dokonalý, a to nejsem odborník. Je podle mě škoda, že se Donie tak vyhýbá slávě a profesionálnímu studiu. Také mě mrzí, že texty už nejsou tak jasné, jako kdysi. Nemám nic proti umění a metaforám, ale u S-koreho jsem vždycky věděl, o čem track je, a dokázalo mě to hodně zasáhnout. Hned teď, to je pro mě umění. Za to u Prvního kontaktu často nevím, o čem Štěpán mluví, a spousta řádků jsou tak pro mě jen prázdné fráze, i když on je třeba nějak myslel.

Líbí se mi pestrost vokálů. Štěpán zpívá, nízko i vysoko (výš, než kdy jindy :D), čistě i chraplavě, do toho křičí, growluje (i když to ještě může vylepšit) i rapuje (toho bych snesl i víc). Poprvé jsou na albu opravdové živé bicí. Hudebně šel Donie ještě více k metalcoru (na facebook se vyfotil s tričkem Bullet for my valentine a potetovanýma rukama), některé pasáže mi ale připadají trochu nečitelně a překvapivě preferuju spíš klidnější části songů. To a výše zmíněné texty dohromady tvoří podle mě Štěpánovo vůbec nejnáročnější album.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jamer | 21. srpna 2012 v 12:21 | Reagovat

Radši udělej PE2 :D

2 Snip | 22. srpna 2012 v 21:27 | Reagovat

Co se tyce fraze "Celé album sice prošlo masteringem, ale zvuk se mi pořád nezdá dokonalý, a to nejsem odborník. " tak je jasny, ze zvuk je necisty, pockej si na bezztratovou verzi celeho alba, preci jen 128kb/s a 320kb/s je rozdil :).

3 Geniální Vlk | E-mail | Web | 23. srpna 2012 v 21:13 | Reagovat

[1]: Tak jo :D Jaký teď Jamere máš facebook? :D

[2]: Ok, vůbec jsem nevěděl, že nějaká bude :)

4 Samanta | 26. srpna 2012 v 15:37 | Reagovat

štěpán se sám vyjádřil že tyhle songy s Prvním Kontaktem mají hodně metafor a jsou spíše pro lidi jak to říct, s inteligentní povahou...proto není divu že mu všichni nerozumí. Taky se vyjádřil že už tak moc nebude rapovat jelikož je to pro něho "sračka" ...rap je to nejjedodušší jak se mohl projevovat, proto už teď do tracků tolik rapu nedává ;)

5 Geniální Vlk | E-mail | Web | 26. srpna 2012 v 17:33 | Reagovat

[4]: Já vím :D

6 URNA93 | 27. srpna 2012 v 0:44 | Reagovat

Celkem pěkný jenom je to Donnie a ne Donie :)

7 Alex Stage | 8. listopadu 2012 v 20:10 | Reagovat

Skvělá kritika!:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama