Subjektivní recenze hlavně metalových alb

Jimmy Dickson - Sorry za můj talent

15. května 2012 v 13:21 |  Rap a Hip-Hop
S.Z.M.T. je aktuální mixtape rapera Jimmyho Dicksona, který už se prodává a brzy bude možný jeho download zdarma. Tady je recenze.Když začne hrát Dickson je zpět, člověk si uvědomí, skoro to samé už někdy slyšel! Na Logicově mixtapu Czech made man je song Jsem zpět Remix (feat. Papa Fini a Marpo), a to je vlastně remix tohoto songu. Akorát vyšel dřív, než originál :D

53345 je pohodová vděčná písnička o Jimmyho hoodu se střídmě zazpívaným refrénem (žádná fistule prohnaná autotunem)

Následuje Pokračuju dál, kde se v dalším zpíváném refrénu dovídáme, že Dickson je naše pouliční superstar (viz celkové hodnocení)... Mimochodem rapuje: "To je pro všechny satelitní sídla a Kalouskovy vily. Jestli mě ta píča slyší, tak kurvo teďka chcípni!".

K Instant bars nahraným do beatu od Lege Lugera byl natočen videoklip. Track má zábavně intenzivní refrén, v klipu se bohužel nic neděje. Čtyřistadvacítka se tam jenom prochází po městě, a bohužel ani to nedělá dobře. Nečiší z nich žádná stylovost, maximálně tak nepatřičnost - v každém druhém záběru někdo neví, co má dělat.

Zapamatuj si Jickson udělal do stejného beatu, jako Logic své Nejsem hvězda. Vyjadřuje se v ní mimo jiné dost přímě ke své ex-přítelkyni Swanky. Podle mnoha lidí je o ní ještě několik tracků, tady ale Jimmy v refrénu skvělým hlasem explicitně říká: "Zapamatuj si mě jako Johna Lennona - jsem ten bílej, co asiatku mrdává. Málem mi celou moji karéru zkurvila, jako Yoko Ono, jenže já jsem začal makat hard". K penězům, kterým se zde taky věnuje, říká: "Důležitý jsou prachy, tak zařvi se mnou prachy, a je bezpředmětný, že jsou třeba z hrnců a pánví".

Generace Y (feat. Marat, Logic, prod. Konex) už jsme slyšeli na Czech made manovi, tady je akorát s jiným instrem. Už tenkrát jsem říkal, že Logic tu působí jako host :D. Kromě hudby vše při starém, Marat má pořád péro jako kůň... :D

Čůrák vidlák vs. Bilý buchty 2.5 (prod. Freezer) je kratší zábavná písnička o děvkách. Těším se, kolik Bílých buchet ještě udělá :D (první byly na Shine like diamonds, druhé nevím kde, ale jsou, a třetí by měly být na plánovaném albu Konzilier)

Ubožáci jsou totální hit, udělaný do instra Black and yellow od Wize Khalify, který byl venku už pěkně dlouho. Sloka věnovaná facebooku tomu ještě pomohla. "Založ si profil s buzerantskou fotkou, jak se držíte s fellama v klubu za rameno, (no homo) přidej si kundy který si tě nevšimnou, když procházíš po ulici v Kenvelo džínách za dvě stě pádlo. Olajkuj jí celou její hloupou zeď, u fotek, kde má kus zadku, nahoď nadrženej koment, a můžeš takhle vytvářet falešný ego čubkám, který si na to zvykly, ty náctiletej troubo!...". Fakt to žeru.

V Nesnáším (prod. Cassius Cake) Jimmy na začátku střídá nasrané rapování s klidným zpěvem a to zní kurva chytlavě! Myslím si, že se toho měl držet po zbytek písničky. Člověk si čeká další zazpívání, a ono nic... až na konci několikrát. V textu odkazuje/vykrádá Sergeie Barracudu "Na okolní divadlo hrajete pány, aspoň tak to připadá mi".

Žijící zombies je na Jimmyho docela depresivní. Žádné zpívání, ale opakování "...před živejma zómbies, před živejma zómbies, před živejma zómbies" je docela chytlavé :D

Henny (prod. Cassius Cake) byla svým producentem brzy po zahájení prodeje leaknutá. Je to smyslná autotunová senseiovská věc, která působí jako skvělé spestření. Autotunu je tu přes dvě minuty...

Lajfstajl (prod. Cassius Cake) je příjemná relaxační letní písnička. Aspoň ze začátku, pak se to zas zvrhne v to, jak Dickson jede kurva tvrdě... Ke konci se zase vrací.

Se mnou je další autotunový track o holkách. Další sensei stuff bez Butkaye, baví mě to.

V Snažím se věřit zdí Falsocara (takový jeho divný pseudonym) až moc zoufale, cítím se při tom divně. "Přemýšlím, jestli mám vytočit to číslo, co znám naspaměť, přestože si ho pořád měníš". Není to moc? Jinak jsem ale fakt rád, že Jimmy umí jak rapovat, tak zpívat - ta pestrost je pro mě důležitá.

Houstone já mám... má zaprvé super název, a za druhé je to vlastně rocková písnička! Sloky jsou odříkané, a refrén DickDon dává vrcholícím chraplákem. Spíš než pop rock to díky méně profesionálnímu zvuku připomíná garážový rock. Skvělé zpestření, tohle by Jimmymu taky šlo.

A poslední Outro je ještě jeden plnohodnotný narapovaný track.

V čem vidím problém, jsou jako u Logica často texty. Dickson rapuje, kdo je, kdo není, hází odkazy na své předchozí a budoucí věci (Dickshake, Sensei, Konzilier), na lidi ("Musíš se otáčet jak holub, 808 na střeše", "A kdo tu jinak maká je MC Rook, a je plnější jak já, proto má moji úctu, a i když měl vždycky potřebu...", "Motivuji duši jako Alma", "Dál jako Jágr, a nikdy jako Patrik, a tím nemyslím Butkaye, který je taky Sensei lásky", "Víš já nejsem down, jako je Shake rabbit, narozdíl od něj mám vždycky kolem sebe nějaký čubky" a další a další...)..., ale málokdy předá opravdové poselství nebo alespoň malou moudrost. Často postrádám dokonce i chytlavé motivační hlášky a metafory, které by se netýkaly jen jeho.

Několik songů si člověk poslechne a vůbec nedokáže říct, o čem jsou, prostě jen ego tripping. V prvním songu Jickson říká, že SZMT napsal asi za týden. Možná by si příště měl dát víc práce s texty... Příště se zaměříme na Sergeie Barracudu a jeho album Pouličí ekonomická II: Nechvalně proslulý, který nás snad přiučí i něco o dealování :D

Jinak mi chybí odkazy na 420, ale předpokládám, že je to tím, že Sorry za můj talent bylo nahrané ještě před zformováním tohohle movementu. Také mohl přibrat nějaké hosty, zejména Logica bych tu rád slyšel.

 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama