Subjektivní recenze hlavně metalových alb

Logic - Czech made man mixtape

24. března 2012 v 13:53 |  Rap a Hip-Hop
Asi před rokem jsem byl opakovaně fyzicky napaden, přímo na ulici. Poprvé na mě byl v noci jen vytáhnut teleskopický obušek, dostal jsem ránu pěstí do hlavy a sám si dal druhou o zeď. Podruhé mě partička lidí trénujících Thai box a MMA napadla přímo za dne. Utíkal jsem, stříkal pepřákem, prosil o pomoc kolemjdoucího, ale nic z toho nepomohlo - skončil jsem v nemocnici, potom na policii a nakonec na psychiatrii s post-traumatickou stresovou poruchou.


Snažil jsem se lidi, kteří mě napadli, najít na facebooku - hlavně proto, abych je příště poznal a dal se do útěku dřív. A na jejich profilech jsem objevil odkazy na písničky Ostravského seskupení Fuerza arma. První poslechy mě přímo děsily - rapování o násilí, pouličním životě, drogách a bojových sportech. Jsem sexy týpek, rozvíjím se ve všem možném, ale jak mám proboha čelit těmhle trénovaným psychopatům s boxery, kteří mi kdykoli můžou rozjebat píču na sračky?

Ale rozhodl jsem se FA poslouchat dál s předpokladem, že když budu tyhle věci, které mě děsí, poslouchat, postupně si na ně zvyknu. Stáhl jsem si mixtape rapera Clipa a producenta T.Z. pojmenovaný Tohle je válka a začal.

-

Od mého napadení uplunul už skoro rok. Můj strach vůbec vycházet z domu postupně přešel a já začal taky trénovat. Mezi tím se Fuerza stala jednou z mých oblíbených seskupení, a to i přesto, že jsem býval metalista, a FA dělá streetrap. Tam jsem také narazil na Logica.

Logic, který si také říká Logon, Hráč roku nebo Vlčák, začínal jako DJ. Byl členem Zutroy clique spolu s lidmi jako je Jimmy Dickson nebo Luboš Kanón. Tam dělali lifestylové věci o vydělávání pěněz, kalení víc než všichni ostatní, šulkách, o tom, jak zaří a podobně. Pak se Logic dostal do Fuerza army a spolu s Clipem narapoval mixtape Z Ostravy do Varů. Tam zněl podstatně jinak - i když občas řekl něco jako "swagg" nebo "G šulky", najednou z něj byl bitkař křičící o mlácení kurev. Pod Fuerzou pak sám vydal další věc, Hráč roku mixtape volume 1, která ještě byla v podobném stylu, a hostovali mu lidé jako Clip nebo Pretorian. Na Hráč roku mixtape vol. 2 se sice Logic ještě občas přihlásil k Fuerze, tématem už ale zase byly hlavně "čubky, swagg a prachy". Ještě nedávno to bylo "Každej ví, že Praha zkurvila rap, já postavím novou scénu, jako bych byl architekt", teď je to najednou "Zdravím Prahu, nemám žádnéj beef!". Na tapu měl zaznít i Clip, jenže ten své sloky Logicovi neposlal, a ten proto na poslední chvíli řekl starému kámošovi Jimmymu Dicksonovi. Ten mu rychlé nahrál perfektní party, a Logic z Fuerzy odešel s tím, že nechce dělat s lidmi, kteří nemakají. Navíc, celou dobu se od FA trochu lišil...

Svůj poslední mixtape, pojmenovaný podle stejnojmeného filmu Czech made man, tedy Logic vydal pod vlastní značkou 420 (takové huličské číslo), a se spoustou hostů - hlavně Jimmy Dicksonem, ale také Maratem, Marpem, Papa Finym a Jackpotem. O Fuerze se tu zmiňuje jen okrajově: "ŠAŠCI, pořád řeší moje vlasy...". Pojďme ale k samotnému mixtapu.

Obalem "vykrádá" film Czech made man, ale je na něm sám a troufnu si říct, že Logicům cover je hezčí :). Vypuštění bylo několikrát odloženo, což jsem sledujíc a neustále aktualizujíc facebook Hráče roku velice nelibě sledoval :). Vlčák si pozval si spoustu hostů, což mě baví, a poprvé si pro nahrávání zaplatil profesionální studio.

Intro je přerušovaný mix různých songů ze starých mixtapů, kde Logic vystupoval. Je hezké slyšet jeho hlas v různých polohách takhle najednout. A také jsou tam úrovky dvou songů z éry Zutroys, které jsem před tím neznal (mám naposlouchané všechny songy Logica až od vstupu do FA).

Nejsem hvězda zní velkolepě, rychle a tvrdě. Je slyšet Logicův posun. Hard patří mezi mé nejoblíbenější songy na tapu. Bláznivý refén a sloka Marata, která vrcholí používáním rýmujících se slov v rámci jednoho řádku: "A musím pořád chtít mít z toho pořád víc, a musít pořád žít víc, chci to všechno mít, a musím pořád dřít, víc, peníze nespí..."

V songu Mí psi hostují Jimmy Dickson a Jackpot, a Jimmy se krásně drží Logicovy formy. Logic zpívá: "Mí psi, raplíci, mí psi, spíš vlci - jsou to ty zmrdi, co dělaj cash furt, i v noci", Dick-don zase "Mí psí, jsou zlí psi, nemám jich stovky, ani desítky" a "Tví psi? Yorkšíři, smetáci, krysařící. Není problém je zkousnout a stáhnout z kůže jak domácí králíky. Mí psi? Divocí psi, kteří když stisknout nepustí...". V Jackpotovu partu se mi líbi vyřvávání "Malí psi nepatří do boooudy s trhačema", a taky jeho vtipné závěrečné "Boris Vostrý tu buzno! Todle je nejtvrdší teeejp. A všichni mrdaj tvůj hete. Oh" :D

Čtvrtá, titulní píseň, Czech made man, vyšla ze všech nejdřív. Je narepována do zvláštního instra s klavírem a čistým vokálem, který Logic nechává znít a v tu chvíli nerepuje - díky tomu zní trochu smutně. Nemáme dost je další veselá písnička s Jimmym Dicksonem - "Joint za joint za jointem, drink za drink za drinkem, den za dnem za dnem, pořád vejš a vejš". Jimmy jede své obvyklé přehánění ("Dneska nechci lítat, chci jen přistát") a občas si do svého rapování zapne autotune ("A tak chlastám víc a chlastám dál, propiju všechno, jsem pankáááč").

V Máma říkala, která nemá vůbec žádný refrén, je Logic zase sám. "Máma říkala, že nikdy nemám nikdy kouřit weed. Abych neskončil jak fotr, nemám prý ani pít". Tohle používání anglických slov v jinak českém textu ostatně dělá Logon často. Také zase naráží na období pod Fuerzou: "Mám fans, co brečej, protože už nemám plešku, jestli patří mezi ně, tak nelajkuj moji stránku".

Generace Y je nahráná do Konexova originálního beatu a hostuje v ní vedle Jimmyho D, který má refrén, znova Marat. Logic tam působí skoro jako host :D. Akorám moc nechápu, proč Dickson vidí jako ideál: "Ležet na svých zádech, žrát co mi přijde pod ruku, zvednu se jen když dávám blue ray do playstationu...". Vše končí jeho moudrostí: "Vždycky se někdo najde, kdo z fleku se rád vyjede".

Sama je song produkovaný Cassiusem Cakem se skvělým pomalým refrénem, o jedné noci s neznámou holkou. V Jsem zpět remix hostuje Papa Finy, který dává další super refrén (a Logic do toho volá "Frajeeeer" :D) a jednu sloku, a taky Marpo.

BXSS BVRS - pořád jsem ještě nepřišel na to, co to znamená :D. Tenhle song ničím nevyniká, je zase o tom samém, jako všechny ostatní songy - o prachách, hulení a Logicovu egu. A to je největší problém celého tapu - Logic to sice umí zábavně a chytlavě podat a vypouští dobré hlášky, ale není v tom žádná hlubší myšlenka, poselství nebo přesah. Je to pořád dokola to samé. Logic někde rapuje: "Říkaji že furt repuju o tom samým, ale kdybys žil jako já, rapoval bys o tom taky". Myslím, že to ho moc neospravedlňuje. Hráč roku by si měl najít jiná témata, než tyhle pořád dookola.

Když čtete jeho twitter, vypadá to, jako kdyby nedělal nic jiného, než jedl, hulil a čuměl na Primu. Neustále opakuje fráze o šukání mojí holky :D, z čehož by se dal vyvodit jistý strach z nevěry. A taky nenávist k lidem, kterým peníze ještě dávají rodiče - není to sice zrovna lifestylový stuff, ale pořád to opakovat spíš vypovídá o Logicových nevyřešených problémech s vlastním otcem. "Já fotra deset let neviděl", "Abych nedopad jak fotr, nemám prý ani pít"...

Balím je song o hulení. "Balím snídani před snídaní, krásný sny před spaním, inspiraci při psaní" - hezká způsob jak s nadsázkou říct, že furt hulí :D, ale zase je to o tom samém...

Rain man je skvělá velkolepá koncovka do originální produkce Cassiuse Cakea, kde má Dickon dvě sloky. "Bůh mi dal talent, a řekl: tak s ním plýptvej...". A chytlavou bonusovku Fuck swag úplně žeru :D

Celkové hodnocení bylo už naznačeno v popisu songů. Tape obsahuje spoustu zábavných frází a hostů, je hodně motivační a zní mrazivěji a velkolepěji než předchozí Hráč roku mixtape volume 2, ale Logic se pořád opakuje a propříště už by měl vymyslet něco nového.
 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vojtěch heřman | 1. dubna 2012 v 15:18 | Reagovat

jenže šašci pořád řešej moje vlasy neni na fuerzu, ale na fans kteří říkají aby šel zase do hola že to bylo lepší atd

2 Shield | 5. dubna 2012 v 3:27 | Reagovat

BXSS BVRZ = BOSS BARZ

3 Geniální Vlk | E-mail | Web | 6. dubna 2012 v 10:56 | Reagovat

[1]: Já to bral jako metaforu :), ale je to možné. I když kdo by chtěl plešatého Logica víc než fanoušci FA? :D

[2]: Dík :)

4 zip | 11. dubna 2012 v 18:20 | Reagovat

To nemělo jako narážky na fuerzu vůbec znít. Jen na lidi kteří nemohou pochopit že se dal na něco jiného.

5 Geniální Vlk | E-mail | Web | 28. června 2012 v 11:05 | Reagovat

[4]: Jak to víš?

6 Honza | Web | 10. srpna 2017 v 17:24 | Reagovat

Gratuluji k překonání strachu z boje a násilí a k nalezení zdravého sebevědomí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama