Subjektivní recenze hlavně metalových alb

Linkin park - A thousand suns

12. září 2010 v 13:18 | Geniální vlk |  Nu-metal a komerce
Pár songů Linkin park mi kdysi kamarád poslal na mobil a jejich starší alba jsem si poslechl při svém malém průzkumu nu-metalu. Nebyly sice kdovíjak hluboké, ale alespoň zábavné, chytlavé a vokálně pestré (rap, čistý zpěv, chraplák i scream - to je dost). Teď vydali novou desku, ke které bych se tu rád vyjádřil.


The requiem je dvouminutové intro, kde zkreslený hlas zpívá kousek The catalyst. The radiance je řekněme mezihra mezi intrem a první regulérní skladbou. Tou je Burning in the skies, která mě příliš nenadchla. Chesterův měkký hlásek, elektronický podklad a téměř žádná elektrická kytara.

Empty spaces je další krátká, ani ne dvaceti vteřinová, mezihra před When they come for me, jež shledávám první zábavnou písní a kde většinu vokálů dlouho zastává rapující Mike. Etno závěr je perfektní.

Robot boy bohužel zase nudí. Pomalá, měkká, splývající skladba, kde trochu zábavy obstarají jen vokály v pozadí po 3:30. Jordana del muerto je další mezihrou a příjemná Waiting for the end další lepší, zábavnější písničkou.

V Blackout Chester na elektronickém podkladu screamuje, což jsem měl vždycky rád, a jeho zpěv je později zmixovaný mixážním pultem... Všechno končí čistými vokály. Wretches and kings jsem slyšel hned po Catalysm ještě před vydáním alba a mám ji moc rád. Mrazivá i chytlavá skladba s rapujícím Mikem a Chesterovým chraplákem v refrénu.

Wisdom, justice and love je další z mnoha a mnoha meziher s jakýmsi vyprávějícím staříkem, jehož hlas se postupně mění v roboticky goaudí. Iridescent je jen další Robot boy a Fallout mezihra, kde se zpívající robotický hlas (lze dobře rozpoznat vokály od šumů) postupně mění v Chestrův.

K The catalyst Linkin park natočili i klip a byla to tak úplně první píseň, kterou jsem z alba slyšel. Není špatná. The messenger skvěle zakončuje album hlavně díky Chesterovi, který zde za doprovodu kytary a klavíru místy předvádí emotivní chraplák.

Celkově album obsahuje až příliš mnoho krátkých mezitracků, kterým by zřejmě bylo dobré rozumět, toužto schopností ale já bohužel nedisponuju. Jsou to úplně jiní Linkin park, než jaké známé z jejich prvních dvou alb, hitové, komerční, bombastické. Vedle silných písní (When they come for me, Waiting for the end, Blackout, Wretches and kings a The messenger) jsou tu i slabé (Burning the skies, Robot boy, Iridescent).

Líbil se mi způsob propagace celého alba. Byla vypsána soutěž o nejlepší remix The catalysm, jehož kousky jsme si všichni s předstihem mohli stáhnout. Vyšel k němu klip, pár dílů LPTV, ještě před vydáním bylo vypuštěno několik celých skladeb a ukázky z úplně každé. Den před vydáním album uniklo.

Kdybych na něm měl změnit jen jednu jedinou věc, jednoznačně by to bylo přidání více elektrické kytary. Dost ji tam totiž postrádám.  
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama