Subjektivní recenze hlavně metalových alb

Bring Me The Horizon - There Is A Hell Believe Me I´ve Seen It There Is A Heaven Let´s Keep It A Secret

30. září 2010 v 18:25 | Geniální vlk |  Hardcore, metalcore, screamo
Sucide season mám moc rád a tak jsem se na tohle její pokračování hodně těšil. Pár dní před vydáním se mi ho povedlo stáhnout, ale jen v hrozné kvalitě. Později, stále však ještě předtím, než se začalo prodávat, ho BMTH sami uvolnili k poslechu na svůj myspace profil a já si ho znova stáhnul v kvalitě mnohem větší.


Už z prvního Crucify me jsem nadšený. Metalcorová brutalita rozpoznatelná hlavně podle Sykesova zničeného řevu, jaký nikdo jiný nemá, doplněného i jinými druhý screamu, přechází ke klidnějším pasážím s čistým ženským vokálem (nějaká Lights), který je místy zajímavě počítačově modifikován a zpívá název alba. Oliho časté vyřvávání "Pray for the death" si zapamatujete už při prvních posleších. Skladba má přes šest minut, což ale vůbec nevadí, a končí zase příjemným ženským zpěvem.

I Anthem má výrazný a na metalcore sakra chytlavý, odeřvaný refrén. "This is an anthem, so f-cking shit...". Někde před začátkem čtvrté minuty úplně zvolní a poslední asi minutu končí tiše a relaxačně.

Klipovou It never ends jsem z alba slyšel jako první. Sborové čisté vokály na konci první minuty mi trochu nesedí. Refrén je poměrně povzbudivý. Aby závěr vynikl, obsahuje před ním song další krátkou odpočinkovou pasáž.

Fuck Bring me the horizon zveřejnili na svém myspace po předchozím songu. Nějaký Josh Franceschi z kapely You Me at Six, kterou neznám, v ní dostal na starost čisté vokály. A zvládl je skvěle. Nejvíce prostoru dostal v dalším odpočinkovém místě, kde tiše zpívá, než přijdou kytary, které mu umožní to pořádně rozjet. Oli mu s tím dokonce pomůže screamováním. Jen bych řekl, že už je tu těch klidových pasáží nějak moc... Celá píseň končí houslovým partem.

Don´t go houslemi pro změnu začíná a Sykesův řev pak jen s tichým podkladem nádherně vynikne. Postupně se přidávají bicí... Kousek si zase střihne Lights, pak chvíli zpívají spolu, nakonec ji i zakončuje.

V Home sweet hole je Oliho obvyklý řev nějakou chvíli jiný, čistější, méně chraplavý. Zapamatovatelný je hlavně popěvek, kde sbor opakuje název písně. Po 2:40 můžete Sykese slyšet mluvit přirozeným hlasem, což rovněž oceňuju.

Alligator blood se bez čistých vokálu úplně obejde, i tak je chytlavá, jako na tomhle albu skoro všechno.

Ve Visions už se zase zpívá, i když jen poměrně nenápadně v pozadí. Abych ji nediskriminoval tak stručným popisem, řeknu ještě, že v 1:34 obsahuje krátkou, příjemně odlehčující elektronickou vsuvku. Mohli ji tam dát i vícekrát. Blacklist počítačově modifikovaným partem začíná.

Asi aby to nezačínala být splývající nuda, o které se toho nedá moc napsat, přichází Memorial. To je šílený deathcorový nářez, podle nelidsky vysokých screamů a hlubokých growlů soudím, že něco, co BMTH stvořili kdysi, když ještě hráli... Počkat, cože? Když jsem si album stáhl poprvé, nekvalitní, bylo tam to, co jsem právě popsal. Ale když poslouchám onu kvalitnější verzi, je tam nějaká naprosto nudná instrumentální mezihra. Zjišťuju na youtube, která z nich je správná, a zjišťuju... že ta druhá. Tak to je pěkná nuda, modifikace autora nekvalitní verze alba byla mnohem lepší, člověk při ní zase začal pořádně dávat pozor.

Blessed with a curse je dlouho se rozjíždějící skladba s kytarovým sólem a rovněž dlouhou závěrečnou pasáží, která je místy až Pink floydovská a má vyklidit pole následující, závěrečné skladbě. Tou je v kontrasu s dlouhým otvírákem ani ne dvouminutová The fox and wolf.

Album se ubírá směrem určeným předchozím Suicide season a jsem s ním maximálně spokojený. Zůstal nenápadný orchestr a špetka elektroniky, ubylo šílených výšek a přibylo hostů a čistých vokálů, které jsem mimořádně povedené a pestré, na rozdíl od mnoho jiných core kapel, kde místy bývá klasický zpěv až nesnesitelný.

Vadí mi jen, že začátek alba je mnohem zábavnější než konec a Memorial by tam vůbec nemusela být. Těším se na nové album a doufám, že na něm Oli třeba zarapuje :)
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 df | 1. října 2010 v 16:01 | Reagovat

Už sa teším lebo o chvíľu si ho idem prvý krát vypočuť :)

2 Bory | 9. prosince 2010 v 21:03 | Reagovat

Jo a hele víš že anthem je This is an anthem, so fucking sing a ne shit ? :D so fukcing shit nedava smysl :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama