Subjektivní recenze hlavně metalových alb

Serj Tankian - Elect the dead

23. prosince 2009 v 15:35 | Geniální vlk |  Nu-metal a komerce
Serje Tankiana znám jako většina lidí proto,že dělá zpěváka kapele System of a down. V době,kdy jsem ještě nebyl moc hudebně vzdělaný jsem ze spolužákova mobilu zaslechl Toxicity,tu jsem si nechal poslat a strašně se mi tehdy líbila (bohužel jsem ji poslouchal tak často,že teď už se mi úplně ohrála). Tak jsem scháněl více Systémovských songů a jednou jsem v Pětce od Zellera viděl Tankianův videoklip k nějaké písni (už ani nevím ke které). Pod jejím vlivem jsem si stáhnul nejprve Empty walls,pak další písně a nakonec celé album Elect the dead.


Nejedná se o žádné SOAD2 a nic takového jsem ani nečekal. První album System of a down mi přijde nejtvrdší,plné screamů a řevu. Druhé Toxicity je skvělé,třetí Steal this album taky (už jen kvůli tomu názvu a obalu). V Hypnotize bohužel spatřuji jistý výkalový potenciál a Mezmerize místy ujde.

Elect the dead je vážné,melodická a orientované na hlas. Serž si ho nahrál celé sám (i mnoho různých něžných vedlejších hlasů) a použil taky klavír a akustické kytary.

Album začíná songem Empty walls. Po kytarové předehře a měkké sloce přichází úžasný refrén. Sám jsem se nikdy nepřiblížil tomu,že by se mi povedl odzpívat (vždycky sklouznu k odmluvení),ale překlad do češtiny je: "Tonda je tak tlusté prase,před tím si prd´ a teď zase" (schválně si zkuste odzpívat si to s ním česky a uvidíte,že nelžu). Při prvních posleších jsem myslel,že tohle jsem už musel slyšet někde jinde a Tenkijen to někomu ukradl. Taky se mi líbí pasáž od 2:27,která chvíli umožňuje naplno si vychutnat Serjův hlas téměř bez hudby.

The Unthinking Majority je o něco větší nářez,jehož refrén připomíná refrén té první. Money (v překladu Keše) je zase nudnější a měkčí.

Akustiku ve Feed us rychle přeruší těžký riff (těžký jako hluboký,ne náročný),zpěvná sloka (opravdu zpěvná ale až od 0:51) a refrén,který dostává posluchače do oblak. Má nejoblíbenější část však trvá ve 2:35 - 3:05.

Sloka Saving us (Ulož nás) je poněkud útrpnější (myslím emocemi,ne že by nešla poslouchat) a po ní následuje další nebeský refrén. Podle mě je jasně slyšet,že se jeho hlas dostal ještě dál než v SOAD.
Dobře se mi zpívá i oblíbená Sky is over. Baby je další krásným něžným počinem.

U poslechu Honking Antelope (Hýkající antilopa) už mě trošku přestává bavit snaha o tiché sloky a co nejvíc osolený refrén (slovo refrén se mi v tomhle textu mírně opakuje,ale nahrazovat ho vážně nemám chuť). Mám ale rád pasáž "aááaá aáaáa áaáaá ááá" od 1:27 do 1:13,která to spravuje.

Po hitovější Lie,lie,lie,kde si Sej sympaticky dělá i ženské hlasy nás Tankian obdařil progresivněji laděnou písní Praise The Lord And Pass The Ammunition (Podávejte Boha a velebte střelivo). Její zvuk na albu je naprosto originální,bohužel přílišná zvláštnost téhle písni spíš trošku škodí,protože hlavní melodie nám mohl dát místo zvláštních tunelových zvuků víc a nakonec nejlépe i ustřihnou závěrečnou pasáž od 3:00.

Beethoven's C*** (česky zřejmě Beethovenův hlavní úd) zní zase klasicky.

Poslední a zároveň titulní píseň alba Elect the dead je pro mě jen nudnou závěrečnou baladou,kterou jsem z přehrávače po dvou posleších navždy smazal a ani skutečnost,že v ní zpívá Serj to nespraví. Vůbec nemám tyhle nudné závěrečné písně rád. Umělec může nakonec dát outro,vrcholící písničku nebo prostě nějakou obyčejnou,ale ne nějaký zbylý odpadek. Možná kdyby to dal na bonusové CD,nebyl by to takový trapas,ale takhle...

Když jdete po ulici,někdo se vás zeptá: "Co posloucháš?" a vy řeknete: "System of a down," možná řekne něco jako: "Jo,to znám,třeba Lonely day". Ale pokud řeknete: "Poslouchám Serje Tankiana," řekne si jen: "Tak to jo,ten borec má fakt hodně vytříbený vkus".
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 D_M | 16. března 2010 v 16:40 | Reagovat

Elect the Dead je nejlepší píseň na albu ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama