Subjektivní recenze hlavně metalových alb

Cradle of filth - Midian

13. listopadu 2009 v 15:51 | Geniální vlk |  Cradle of filth
Byla přestávka před hodinou angličtiny na gymnáziu,já,tenkrát ještě nepříliš hudebně rozvinutý,jsem z mobilu nahlas pouštěl nějaký metal,musela to být Sepultura nebo Slipknot a okázale se přitom v sedě zmítal.


Má spolusedící po chvíli řekla "Můj brácha taky poslouchá metal". Přišlo mi to absurdní,protože metal přece poslouchá neuvěřitelná spousta lidí a vlastně mi to ani nemá co říkat,když jsem v metalovém opojení. Pokračoval jsem však v nastoleném tónu diskuse tím,že jsem se slovy "Máš tam nějaký?" ukázal na její mobil. Odpověděla kladně a tak jsem zcela nesmyslně řekl: "Pošleš?". Souhlasila a tak jsem pomocí bluetoothu dostal do mobilu první zásobu black metalu ve svém životě - několik skladeb z alba Midian skupiny Cradle of filth.

Vůbec jsem nevěděl,co mi pošle,ale smazat jsem to mohl vždycky,takže to bylo docela jedno. Narychlo jsem ve zbytku času jednu skladbu přetočil asi do třetiny a poslechl si první zvuky. Zpěv byl strašně rychlý a vysoký,úplně něco jiného,než to,co jsem znal od Maxe Cavalery,Coreyho Taylora nebo klasických zpěváků jako je Till Lindemann (zpěvák Rammstein,další mé komerční srdcovky). Zdál je mi směšný a poněkud v mládí vykastrovaný. Víc než pár vteřin jsem nestihl,začal jsem se věnovat angličtině a k písním se dostal o pár hodin později doma.

Tam mě to chytlo. Poslouchal jsem je několik hodin v kuse,bez toho,abych se příliš soustředil nebo si dokonce zapamatovával jejich názvy. CoF jsem si ještě nějakou dobu představoval jako několik chlápků,z nichž jeden vysoce ječí,druhý mu za zády šeptá,a třetí jim do toho mluví tím hlubokým hlasem. Až po nějaké době jsem pochopil,že to vše dělá jeden jediný geniální zpěvák,Dani Filth.

Mým prvním oblíbeným Midianovým songem byl Lord Abortion a to kvůli dokonalé rytmické pasáži začínající v 4:40,která se mi jako první vryla do hlavy. Druhým pak geniální skladba Amor E Morte.

Sám jsem si pak stáhl zbytek alba. Saffron´s Curse mi připadá romantická,zejména krásná pasáž od 3:05. Nejznámější písni alba je Her ghost in the fog. Satanic mantra je zase skvělou vokální mezihrou,kde Dani bez hudby mluví/šeptá několika hlasy,které jsou pořád hlasitější a intenzivnější. Při prvním poslechu mě to zcela strhlo,třásl jsem se a říkal si "Ale co když teď fakt něco vyvolá?". Po pár posleších tohle kouzlo trošku vyprchalo,ale pořád si jde užít skvělý Daniho hlas a hlavně šepot,který je nádhernější než šepot kohokoli jiného. Zajímavé také je vybrat si v ní vždy jen jeden hlas a na ten se plně soustředit.

Celý Midian má skvostnou atmosféru a je pro mě ohromně inspirující nejen jako pro zpěváka,kdy mi Dani ukazuje pořád nové a nové možnosti,jak využít svůj hlas,ale také jako pro spisovatele,protože ač textům vůbec nerozumím (angličtina mi upřímně nejde a navíc mnohým blackmetalovým vokalistům nejde rozumět),napsal jsem u něj přes deset úspěšných povídek

Poslouchám ho už strašně dlouho,ale pořád se mi neohrál. Dost možná je to taky tím,že skladby jsou dlouhé a ze začátku ne moc dobře zapamatovatelné. Čím déle ho ale poslouchám,tím ho mám radši. Při posleších již zmíněných Lord Abortion nebo Amor E Morte už zcela přesně vím,co bude v příští vteřině následovat a s velkolepou spontánní choreografií,jakou zvládá většina metalistů si to vychutnávám. Vím o každém úderu do klavíru i o každém výkřiku,který se ozve.

Kdybych si měl vybrat deset alb,které mám nejradši a které mě v životě nejvíc ovlivnili,Midian by mezi nimi určitě byl. Kdybych měl mít hodně dětí,jedno bude Dani,jedno Midian,jedno Abortion a ty další by už dostali normální jména,aby někdo další šířil mé geny. Nenapadá mě vůbec nic,co by se dalo vytknout. Otevřel mi také cestu k blackovějšímu black metalu než jsou CoF (protože jejich zvuk je dost originální a rozhodně nepatří mezi klasické black metalové skupiny).

Slyšel jsem,že Kredl of filf na dalších albech zkomerčněli a že Daniho hlas už je dost opotřebovaný,ale neslyšel jsem nová alba,takže nevím. Pro jistotu se ale při dalších posleších sahám po těch před Midianem. I když to není Midian,jsou také skvělá. Proto jim teď také věnuji svůj historicky první záznam v mém Posluchačského deníku.

A to vše jsem poznal díky banálnímu průběhu přestávky před jednou hodinou angličtiny.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eve Seanínel | Web | 3. dubna 2010 v 16:49 | Reagovat

Jé Midian, moje oblíbené cd od Cradlů :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama